“Annelē” akūts zarnu infekcijas uzliesmojums. Tiek veiktas slimību ierobežojošas darbības. "Annelē" atcelti publiskie pasākumi

14.11.2019
“Annelē” akūts zarnu infekcijas uzliesmojums. Tiek veiktas slimību ierobežojošas darbības. "Annelē" atcelti publiskie pasākumi
Ropažu novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē “Annele” vakar, 2019. gada 13. novembrī, konstatēts akūts zarnu vīrusu infekcijas uzliesmojums - zarnu infekcijas simptomi parādījušies vairāk nekā 30 “Annele” audzēkņiem dažādās vecuma grupās, kā arī izglītības iestādes darbiniekiem.

Ņemot vērā akūto situāciju, PII “Annele” vadība reaģējusi nekavējoties, veicot ierobežojošos pretepidēmijas pasākumus infekciozo personu izolēšanai no veselām personām, lai maksimāli izslēgtu veselo personu inficēšanās iespēju, kā arī par radušos situāciju nekavējoties tika ziņots bērnu vecākiem.

Par saslimšanas gadījumiem, veicamajiem slimības ierobežošanas un kontroles pasākumiem informēts iestādes personāls, kā arī par grupveida saslimšanas gadījumu tika informēts Slimību profilakses un kontroles centrs un pašvaldība.

Šodien PII “Annele” apmeklē Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs, lai iepazītos ar situāciju un uzsāktu virusoloģisko izmeklēšanu.

Aicinām vecākus iespēju robežās nevest bērnus uz pirmsskolas izglītības iestādi, lai izvairītos no inficēšanās, savukārt situācijā, ja ir aizdomas par saslimšanu, nekavējoties vērsties pie ģimenes ārsta.

Sakarā ar radušos situāciju PII “Annele”, izglītības tiek atcelti visi publiskie pasākumi, tajā skaitā valsts svētku ieskaņas pasākumi līdz situācijas normalizēšanai.

Pēc SPKC informācijas biežākie vīrusu etioloģijas akūtu zarnu infekciju (VEAZI) uzliesmojumu izraisītāji izglītības iestādēs ir rotavīrusi (Reoviridae dzimta) un norovīrusi ( Calciviridaedzimta) un šīs saslimšanas ir lipīgas.

Infekcijas avots var būt gan slims cilvēks, gan vīrusu nēsātājs bez slimības simptomiem. Izraisītāji izdalās no cilvēka organisma ar izkārnījumiem, bet norovīrusu infekcijas gadījumā – arī ar vemšanas masām.

Inkubācijas periods (intervāls starp inficēšanos un slimības sākumu) – rotavīrusu infekcijai ir no 15 stundām līdz 7 dienām, norovīrusu infekcijai – no 10-12 stundām līdz 4 dienām; parasti abām infekcijām – 24-48 stundas.

Rotavīrusu infekcijas simptomi: akūts sākums, vemšana, bieža vēdera izeja ar ūdeņainiem izkārnījumiem, slikta dūša, sāpes vēderā, galvassāpes, vājums, slikta apetīte, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Samērā bieži sastopams arī vienlaicīgs augšējo elpceļu iekaisums (iesnas, klepus).

Norovīrusu infekcijas simptomi: caureja, spontāna vemšana, sāpes vēderā, galvassāpes, slikta duša, neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās. 70% gadījumos slimība sākas ar vemšanu (biežāk bērniem), bet pieaugušajiem – ar caureju.

VEAZI izplatās ar pārtiku vai kontakta ceļā, visbiežāk ar rokām vai pieskaroties piesārņotiem priekšmetiem. Nozīmīgi vīrusu pārnesēji var būt durvju rokturi, ūdens krāni, auduma dvieļi, rotaļlietas un citi bieži aizskarami apkārtējās vides priekšmeti. Iespējama infekciju pārnešana gaisa - pilienu vai gaisa - putekļu ceļā.

Atgādinām, ka ārkārtīgi būtiska ir roku mazgāšana, lai pasargātu sevi no inficēšanās un infekcijas tālāku izplatīšanu.

 

Datora versija