Mums ir fantastiski jaunieši!

08.07.2019
Mums ir fantastiski jaunieši!
No 5. līdz 7. jūlijam Jelgavā norisinājās VIII Latvijas Jaunatnes Olimpiāde, vienuviet pulcējot 3000 14 līdz 18 gadus vecus Latvijas jaunos sportistus.

Ropažu novadu Latvijas Jaunatnes Olimpiādē pārstāvēja 5 sportisti: orientēšanās sportā - Marks Matīss Melnis un Elizabete Vimba, mākslas vingrošanā  - Annika Knostenberga, MTB riteņbraukšanā - Andris Velmeris un stenda šaušanā - Valērijs Kirenskis, kurš gan noteiktu iemeslu dēļ sacensībās nestartēja.

Olimpiādes sacensības Jelgavā sākās jau dienu pirms oficiālās atklāšanas ceremonijas – 4. jūlijā, kad Zemgales Olimpiskajā centrā spraigās sacensībās spēkiem mērojās mākslas vingrotājas, to skaitā arī Ropažu novada sportiste Annika Knostenberga.

Sacensības mākslas vingrošanā tika vērtētas 4 disciplīnās: vingrojumi ar lentu, bumbu, vālītēm un auklu. Vērtējumu veido virkne dažādu, sarežģītu vērtējumu kombinācija. 82 dažāda vecuma sportistu konkurencē Annika ierindojās 22. vietā, savukārt sava vecuma grupā Annika bija 8. labākā! 

5. jūlijā rītā Orientēšanās sporta sprinta sacensībās Jelgavas pilsētā startēja Elizabete Vimba un Marks Matīss Melnis. Elizabetei sprintā – 9. vieta, savukārt Markam – 31. vieta.

6. jūlijā Elizabetei un Markam Matīsam bija otrā sacensību diena, ar orientēšanās distanci apvidū, Vilces pagasta mežos, pie tam starts „Zaķu pļavā”. Orientēšanās ir iespēja ne tikai sportot, bet atrast un atklāt un bezgala skaistas vietas Latvijā. Arī šī sacensību vieta – Vilces muiža, īpaši aizsargājamais parks, leģendas un teikas parka teritorijā par muižas vēsturi, gleznainas ainavas, absolūtais miers un noteiktais mierīgais ritms apkārtnē kārtējo reizi apliecināja – mēs dzīvojam fantastiskā zemē ar bezgala daudz skaistām vietām. Distance - aptuveni 4 km, 16 kontrolpunkti. Pirmais distancē devās Marks Matīss. Sacensību gaidu un pirmsstarta satraukums, atbildības sajūta un nelielā pieredze darīja savu – kļūda kontrolpunkta atzīmēšanā un rezultāts netika ieskaitīts. Taču sportā parasti nesāk ar uzvarām, tās gūst tikai ar neatlaidīgu darbu. Šī Jaunatnes Olimpiāde ir tikai sportista ceļa  sākums. Elizabete devās distancē kā viena no pēdējām, orientēšanās sports zināms no dzimšanas – sporto vecāki un meitene sacensību vidē jūtas pārliecināti – startējošie sportisti pazīstami, kārtība un noteikumi skaidri, uzdevums saprotams… Pirmssacensību satraukumu nevarēja manīt, taču esot bijis. Distancē visvairāk traucēja saaukstēšanās. Elizabete finišēja distancē kā 11 no 38. Elizabetei LJO visaugstākā vieta no mūsu jauniešiem.

7. jūlijā LJO pēdējā sacensību diena. Uz Dobeles Ķestermežu kopā ar savu riteni devās Andris Velmeris, lai startētu MTB XCO 21 km distancē. Šajā sporta veidā  ritenis ir liela daļa no rezultāta, un tas esot gatavots visu iepriekšējo dienu. Noteikti bija vērts, jo no 43  pieteiktajiem puišiem, startā devās 38, bet finišēja 35. Ar  savu finišu Andris apliecināja, ka Zemgales Olimpiskā centra devīzei „..šeit sākas ceļš uz olimpiskajām virsotnēm…” ir absolūta taisnība. Šī  jaunatnes olimpiāde ir ceļa sākums sportā visai dzīvei. Visi startējošie – sporta skolu audzēkņi, praktiski ”profiņi” – gan tērps, gan ekipējums, gan aprīkojums - viss atlasīts ar mērķi iegūt sekundes distancē. Visiem klāt treneri, rezerves daļas riteņiem… Bet Andra ritenis – salīdzinoši vienkāršs; treneris un konsultants - Yotube, trenējas pats, savam priekam, arī par sporta veidu interese radusies skatoties video un šīs sacensības bija pirmās nopietnās… Startā Andris izbrauca pēdējais, pēc pirmā apļa jau bija iedzinis 2 braucējus, pēc otrā vēl dažus... Andra piektā apļa beigās,  finišēja līderis, līdz ar to arī pārējiem 13,  kuri nebija uzsākuši sesto apli,  bija jādodas finišā.

Pārsteidzošs rezultāts - 26.vieta. Var jau būt, ka mums parasti emocijas izraisa medaļas, taču šis noteikti bija vissatricinošākais  sniegums šajās dienās ar  milzīgu pozitīvu lādiņu. Gan pazīstami riteņbraucēji treneri, gan tiesneši atzina:  „Puisim ir potenciāls, visu cieņu kā brauca!”…

Viss, kas notika šajās dienās – Annikas  un citu meiteņu asaras un pārdzīvojumi mākslas vingrošanā, Marka un Elizabetes starti – veiksmes un neveiksmes kontrolpunktu meklējumos orientēšanās sprintā un krosā, Andra fantastiskais brauciens;  viņu visu pirmsstarta stresiņi, uztraukumi,  atbildības sajūta,  mērķtiecība un veselīgais humors, sarunas par viņu ikdienu un sportu viņu dzīvē – tas viss kopumā nesa vienu gala slēdzienu – mums ir fantastiski jaunieši, un sports noteikti ir stūrakmens viņu personības veidošanās ceļā. Viņi redz "lietas" savādāk kā mēs, taču viņiem jau ir  viedoklis, nostāja, viņi dziļi saprot vērtības, ir redzējums un kristalizējas mērķi.

Un, ja mums ir tik superīgi jaunieši – mums ir tāda nākotne. Sportistiem – ceļš tikai sākas. Viss ir sasniedzams, bet tas nav viegli, jo bez zaudējama nekad nesapratīsi, ko nozīmē uzvarēt. No katras kļūdas un neveiksmes ir jāgūst mācība un tikai tas, kas grūti sasniedzams, ir ko vērts.

 Lai izdodas sasniegt savus zeltus!

 

Evita Eglāja,

Ropažu Sporta centra vadītāja

 

Datora versija