Kultūra
barikādes

Šogad aprit 31 gads, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Barikāžu aizstāvju atceres dienas vakarā 20. janvārī no plkst. 17.00 līdz 20.00 Ropažu novada administratīvajā centrā Ulbrokā pie piemiņas akmens “Barikāde” liesmos ugunskurs, tiks atskaņotas Daiņa Īvāna, Ēvalda Valtera, Māras Zālītes un citu Latvijas personību Barikāžu laika uzrunas Radio ēterā un skanēs spēka dziesmu ieraksti, atsaucot atmiņā tik nozīmīgos, valstiski svarīgos janvāra dienu notikumus. 
Vairākums nozīmīgi atceres pasākumi valstī organizēti tiešsaistē, tāpēc aicinām ikvienu interesentu iepazīties ar programmu “Barikādēm 31", kas atspoguļota Latvijas medijos, 18. janvārī 19.00 tiešsaistē piedalīties Romualda Ražuka grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” prezentācijas pasākumā, virtuāli iepazīties ar  1991. gada Barikāžu muzeja pastāvīgo ekspozīciju un jaunāko izstādi muzeja mājaslapā. Šīs nedēļas laikā arī LTV1 programmā tiks rādītas vairākas dokumentālās filmas, kas vēstīs par Barikāžu laika notikumiem.
1991. gada janvāra nozīmīgajās dienās ne tikai Rīgā, bet arī Ulbrokā tika būvētas barikādes, kas apsargāja Rīgas robežu un stratēģiski nozīmīgo Ulbrokas radiotorni. Ugunskuri vairākas nedēļas dega dažādās vietās Ulbrokas apkārtnē, pie kuriem pulcējās smago automašīnu šoferi, traktoristi ar savu transportu, kā arī iedzīvotāji no tuvākas un tālākas apkārtnes – Ropažiem, Ikšķiles un citām vietām. Vietējie iedzīvotāji nāca pie ugunskuriem ar zupu, maizītēm, siltu tēju, daloties pārtikā ar barikāžu aizstāvjiem, piedalījās arī koris “Ulbroka”, uzmundrinot barikāžu dalībniekus ar dziesmām. “Klīda ziņas, ka pa Madonas šoseju tuvojas kara transportieri. Miliču virsnieki centās rīkot provokācijas, biedēdami, lai dodam tiem ceļu. Mēs neklausījām un braši turējāmies pretī. Klīda baumas, ka no Daugavas puses varētu izcelties gaisa desants — "melnās beretes". Bet, paldies Dievam, neko tādu nemanījām,” atceras Jānis Valters, kura atmiņu stāsts publicēts “Barikādes. Latvijas mīlestības grāmatā”.
Pieminot un godājot barikāžu dalībniekus, 1991. gada 11. novembrī Ulbrokā svinīgi tika  atklāta piemiņas vieta un piemineklis “Barikāde”, pasākumā piedaloties vairākiem simtiem iedzīvotāju. Pieminekļa “Barikāde” autors un piemiņas vietas iniciators ir Stopiņu pagasta iedzīvotājs, tēlnieks Uldis Sterģis. Akmeni topošajam piemineklim tēlnieks izvēlējies Ropažu pusē. 
Barikāžu piemiņas pasākumi 20. janvārī Ulbrokā notiek ik gadu, godinot visus drosmīgos cilvēkus, kuri ņēmuši dalību janvāra barikāžu dienās Ulbrokā un Latvijā, un vēstot tik svarīgos vēstures stāstus jaunākajām paaudzēm.

Informāciju sagatavoja: Anda Skuja, Kultūras speciāliste, Ropažu novada pašvaldība