Pasākumi Kultūra Projekti
Mantojuma dienas 2022

Ropažu novada pašvaldība kopā ar vēstures izpētes un rekonstrukcijas klubu “Rodenpoys” 9. - 10. septembrī organizēja jau par ik gada tradīciju kļuvušo pasākumu “Mantojuma dienas Ropažu novadā 2022”.

Pasākums sākās ar ievadu 9. septembrī, kura ietvaros Ropažu vidusskolas skolēniem notika divi lasījumi. Referātus skolēniem lasīja vēsturnieces Elīna Guščika “Pētījumi Ķoderu pilskalnos” un Iveta Berga-Muižniece “Pētījumi Ropažu viduslaiku pilī”.

Pasākuma kulminācija notika 10. septembrī, kur vienlaikus satikās vēsturiskā un mūsdienu mantojuma daļa.

Vēsturiskās mantojuma daļas pasākums notika Ropažu viduslaiku pils teritorijā, savukārt mūsdienu daļa tika organizēta Ropažu muižas parkā.

Šī gada pasākumu caurvija tēma par viduslaiku traukiem un galda rīkiem, to atainojot dažādos materiālos, formās un veidos gan no teorētiska, gan no praktiskā aspekta. Pasākuma laikā varējām dzirdēt četrus lasījumus – Rūtas Vecmuktānes “Stikls, metāls, māls – kādus traukus lietoja viduslaikos?”, Baibas Dumpes “Keramika viduslaiku Livonijā”, Guntas Deģes “Ēdieni un galda kultūra viduslaiku Rietumeiropā” un Viestura Āboltiņa “Galda piederumi Livonijā”. Pēc katra lasījuma apmeklētāji bija aicināti uzdot sev  interesējošus jautājumus par referātu tēmām.

Fonā skanot laikmetam atbilstošai mūzikai, paralēli darbojās vairākas meistardarbnīcas, kur varēja vērot kā strādā amata meistari, kā arī paši varēja aktīvi līdzdarboties aktivitātēs. Apmeklētāji iepazinās ar ļoti daudzveidīgiem amatu veidiem, kokapstrādes (koka virpošanas, koka galda piederumu izgatavošanas), podniecības, metāla trauku kalšanas, alvas liešanas, tāšu pinuma, ādas blašķu izgatavošanas un viduslaiku mākslas darbnīcas paraugdemonstrējumiem. Ļoti pieprasīts apmeklētāju vidū bija pilssardzes izaicinājums, kur notika apmācība un profesionāla meistara vadībā varēja piedalīties zobencīņās, un māla piekariņu apgleznošana, paņemot sev līdzi no pasākuma suvenīru. Neatņemama Mantojuma dienu sastāvdaļa, kas arī šogad notika, bija lokšaušana un šķēpmešana, kur interesenti varēja iemēģināt arī savu roku, un viduslaiku gastronomiskais baudījums, katram apmeklētājam piedāvājot iespēju nobaudīt zupu.

 

Vēsturiskās mantojuma daļas pasākums tika organizēts ar Vidzemes plānošanas reģiona, Latvijas Valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Mūsdienu mantojuma daļas pasākums norisinājās Ropažu Kultūras centra iekšpagalmā. Šogad pasākuma galvenā tēma bija mūzika, skaņa un ritms Ropažos. Apmeklētājiem bija iespēja aplūkot audiovizuālu izstādi “Mūzika, kas dzimusi Ropažos”, kas iepazīstināja ar mūziķiem, muzikālajām apvienībām, ansambļiem, koriem un folkloras kopām, kas pastāvējušas un pastāv Ropažu pagastā. Tika aizvadītas divas lieliskas, ritmiskas Nila Īles mūzikas studijas “Perkusiju meistarklases”, kurā caur kopīgu instrumentu sapēli bija iespēja iepazīties ar dažādiem perkusiju instrumentiem no visas pasaules, iepazīt skaņas daudzveidīgo burvību, gūt pirmās iemaņas ritma spēlē, iepazīt un izmēģināt dažādu tautu mūzikas instrumentus (perkusijas). Abu meistarklašu dalībnieki Nila un Maijas vadībā veidoja kopējas muzikālas kompozīcijas ar kurām uzstājās uz mantojuma dienu lielās skatuves. Ropažu Mūzikas un mākslas skola ''Rodenpois'' skolotājās apmeklētājiem piedāvāja iepazīt mūzikas pasauli no pavisam cita rakursa – no parastas māla pikas izveidot svilpavnieku. Savukārt visa pasākuma laikā uz mantojuma dienas skatuves bija dzirdami Latvijā zināmi mūziķi - Julgī Stalte, Ēriks Zeps un grupa TKP / tā kā pērn, Valdis Atāls kopā ar Dainu Briedi un Oskaru Burovu, Grupa Zāle.

 

Ieskatīties, kā gāja pasākumā var šeit: https://www.ropazi.lv/lv/galerija/video-mantojuma-dienas-ropazu-novada-2022

logo