Energoefektivitāte Projekti

Energoplānošana ir ilgtermiņa attīstības un plānošanas process nepārtraukta energosnieguma uzlabošanai. Viens no pašvaldību rīcībā esošajiem energoplānošanas instrumentiem ir Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns, kura izstrādi šobrīd projekta OwnYourSECAP ietvaros Ropažu novadam veic projekta idejas autors un koordinators SIA “EKODOMA”.

Projekta mērķis ir 44 pašvaldībās no 11 Eiropas Savienības valstīm izstrādāt vai uzlabot Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu, ieviešot sistemātisku pieeju enerģētikas un klimata rīcību īstenošanā pašvaldībā. Lai kopīgi izrunātu un definētu katra sektora pasākumus un mērķus, septembrī tika organizētas trīs tematiskās diskusijas – par transportu un mobilitāti, enerģijas ražošanu un mājokļiem, kā arī par pielāgošanos klimata pārmaiņām.

SIA “EKODOMA” projektu vadītāja un valdes locekle Marika Rošā secina, ka tematiskās diskusijas Ropažu novadā bija ļoti interesantas tāpēc, ka tajās piedalījās ne tikai pašvaldības darbinieki, bet arī politiķi un iedzīvotāju pārstāvji, tādējādi konstruktīvā dialogā identificējās gan konkrētas problēmas dažādos sektoros, gan arī potenciālie risinājumi. Ropažu novads ir viens no pozitīvajiem piemēriem, jo iedzīvotāju pārstāvji aktīvi iesaistījās un deva arī nozīmīgu ieguldījumu enerģētikas un klimata rīcības plāna tapšanā.

Vislielāko aktivitāti izrādīja Ropažu pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes pārstāvji, kuras vadītāja Ilze Šika pēc aizvadītajām diskusijām atzīst, ka šādas diskusijas ir nepieciešamas un jārīko nākotnē. “Pilnīgi noteikti ir jāiesaista iedzīvotāji, jo viņu viedoklis tomēr nedaudz atšķiras no pašvaldības darbinieku viedokļa. Šādi projekti veicina plašāku izpratnes veidošanos, ka ne viss tiešā veidā ir atkarīgs no pašvaldības, iesaistītas daudzas puses un institūcijas. Jāmin, ka arī pašvaldības kapitālsabiedrību pārstāvjiem un pagastu pārvaldes vadītājiem būtu aktīvāk jāpiedalās šādās diskusijās. Vienā no diskusiju blokiem tika pārrunāta iespēja, ka arī mūsu novada pašvaldība varētu izveidot konsultāciju centru, ar kura palīdzību iedzīvotāji varētu saņemt “vienas pieturas” konsultācijas par savu namu renovāciju, pieejamiem līdzfinansējumiem  utt., šāda iniciatīva būtu ļoti apsveicama,” minēja Ilze Šika.

Pašvaldība ir vienisprātis ar SIA “EKODOMA” par to, ka tematiskās diskusijas un to formāts noteikti būtu jāturpina, tālāk jau diskutējot par konkrētām rīcībām, atbildībām un par to, kā tās ieviest. Diskusiju laikā izkristalizējās dažādi aspekti gan plānošanā, gan sadarbības veidošanā, piemēram, ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem, ko pašvaldība var ņemt vērā un ieviest jau tagad un kam nav nepieciešami papildu līdzekļi. Tematiskajās diskusijās identificētie pasākumi ļaus pašvaldības enerģētikas un klimata rīcības plānu sagatavot daudz konkrētāku. Tomēr, kā norāda Marika Rošā, pašvaldībai varētu būt izaicinoši vairākus no tiem īstenot, ņemot vērā esošo kapacitāti, kas noteikti būtu jāstiprina.

Pašvaldība ir projekta “Bringing Local and Regional municipalities towards owning their Sustainable Energy and Climate Action Plans” (SECAPs) jeb “Veicinot enerģētikas un klimata rīcības plānu piederību pašvaldībām” dalībniece. 

1