Vide Novads
1

Ropažu novadā (“Rīgas Mežu” Gaujas mežniecības Zaķu apgaita). Darbi notiks atbilstoši uzņēmuma jaunajai mežu kopšanas pieejai: grozījumiem “Meža apsaimniekošanas plānā”, kurā lielāka nozīme piešķirta bioloģiski vērtīgajām un rekreācijas teritorijām, bet samazinātas mežsaimniecisko darbu platības. Tāpat darbi notiks atbilstoši šim mežam izstrādātajam ainavu ekoloģiskajam plānam un teritorijas dizaina plānam.

  • Darbu mērķis: dabas vērtību saglabāšana, rekreācijas iespēju attīstība, pēctecīga meža atjaunošana un esošās mežaudzes retināšana.
  • Plānotais darbu laiks: līdz 2022.gada beigām (atkarībā no laikapstākļiem).
  • Darbu platība: 14,93 ha, t.sk. atjaunošanas cirtes tiks veiktas četros meža nogabalos: 6,36 ha.
  • Mežizstrādes darbu plānotā secība (darbi var notikt vienlaikus vai neatbilstošu laikapstākļu dēļ var tikt uz laiku apturēti): meža ceļu sagatavošana, atbilstoši meža transporta vajadzībām; pameža zāģēšana; koku ciršana un kokmateriālu izvešana; zaru un citu ciršanas atlieku izvešana; noslēgumā – meža ceļu infrastruktūras sakārtošana.

Mežs pie Gaidu ciemata īpašs ar to, ka šajā meža masīvā ir  salīdzinoši daudz bioloģiski vērīgu meža nogabalu. Bioloģiski vērtīgajos nogabalos mežistrādes darbi netiks veikti. Te ir īpaši vērtīgie vecie, lielo dimensiju koki, dobumainie koki un ekoloģiskie koki, kuriem kopšanas darbu laikā tiks pievērsta īpaša uzmanība. Tā ir lieliska un cilvēku iecienīta vieta gan atpūtai, gan ogošanai un sēņošanai.

Pirms mežistrādes darbiem individuāli šai teritorijai izveidots meža funkcionālais zonējums – bioloģiski vērtīgās teritorijas, bioloģisku vērtīgo teritoriju buferjoslas, ainaviski vērtīgās teritorijas un mežsaimniecības teritorijas. Šajā zonējumā īpaša uzmanība pievērsta meža vērtībām un rekreācijas iespējām. Veicot mežizstrādes darbus, tiks ievēroti atbildīgas un ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas principi, ko nosaka “Rīgas Mežiem” piešķirtie starptautiskie sertifikāti.

Atbilstoši Zaķu apgaitai izstrādātajam ainavu dizaina plānam, šajā meža masīvā paredzēti trīs  ciršu izpildes veidi: 1) izlases cirte – galvenās cirtes izpildes veids, kur mežaudzes šķērslaukums (biezība) netiek samazināta tiktāl, ka tā kļūst mazāka par kritisko šķērslaukumu (biezību); 2) kopšanas cirte – cirtes veids mežaudzes sastāva un paliekošās mežaudzes koku augšanas apstākļu uzlabošanai; 3) atjaunošanas cirte – galvenās cirtes izpildes veids, kur mežaudzes vai tās daļas šķērslaukums (biezība) tiek samazināts tiktāl, ka tas kļūst mazāks par kritisko šķērslaukumu (biezību) un pēc šīs cirtes veikšanas tiek veikta meža atjaunošana, stādīšana.

Pirms darbu uzsākšanas “Rīgas Meži” iepazīstina sabiedrību ar plānotajiem darbiem un mežaudžu funkcionālo zonējumu.

Bioloģiski vērtīgā teritorija. Šeit darbu mērķis ir saglabāt un aizsargāt mežu ar augstu bioloģisko vērtību. Teritorijā iekļauti dabiskie meža biotopi un atsevišķi tiem pieguļoši meža nogabali, kuros saimnieciskā darbība netiks veikta.

Savukārt koku ciršana šajās teritorijās atļauta un drīkst notikt tikai gadījumos, kad tas nepieciešams infrastruktūras objektu uzturēšanai un meliorācijas sistēmu pārtīrīšanai, turklāt pēc saskaņošanas ar “Rīgas Meži” dabas aizsardzības speciālistu.

Bioloģiski vērtīgo nogabalu buferjoslas teritorija. Darbu mērķis šajā teritorijā ir saglabāt aizsargjoslu ap bioloģiski vērtīgo teritoriju nogabaliem. Šī josla tiek veidota dabisko meža biotopu koncentrācijas pieguļošajos meža nogabalos. Šīs vietas izvērtē “Rīgas Mežu” dabas un vides aizsardzības speciālists, sniedz aktuālo cirsmu plānojumu un ieteikumus dabas vērtību saglabāšanai.

Atbilstoši izstrādātajam ainavu dizaina plānam, šajās teritorijās mežsaimnieciskie darbi plānoti mazākā intensitātē un mežistrādes darbi netiek plānoti putnu ligzdošanas laikā.

Lai veicinātu labāku priedes dabisko atjaunošanos, pirms izlases ciršu veikšanas tiks izvērtēts vispiemērotākais cirtes paņēmiens (vienlaidus vai grupveida). Savukārt, lai mežaudze būtu noturīgāka pret ārējiem vides apstākļiem (vējgāzes, snieglauzes), egļu kopšanas cirtēs tiks saglabāti bērzi un melnalkšņi. Ievērojot telpiskos un sezonālos ierobežojumus, šajā teritorijā var tikt plānotas atjaunošanas cirtes (kailcirtes) egļu un priežu audzēs.

Ainaviski vērtīgā jeb rekreācijas teritorija. Darbu mērķis tajā ir uzlabot rekreācijas iespējas iedzīvotājiem un ilgtermiņā nodrošināt ainaviski vērtīgu teritoriju saglabāšanu. Tāpat šīs teritorijas ir nozīmīgas arī no citu meža nekoksnes vērtību viedokļa. Proti, tās ir iedzīvotāju iecienītas sēņošanas, ogošanas un brīvā laika pavadīšanas vietas.

Rekreācijas teritorijās plānoti saudzīgāki mežistrādes darbi, t.sk. bez atjaunošanas cirtēm. Savukārt, lai veicinātu labāku dabisko priedes atjaunošanos un nodrošinātu dabisku audzes nomaiņu ilgtermiņā, pirms izlases ciršu veikšanas tiks izvēlēts vispiemērotākais cirtes veids (vienlaidus vai grupveida). Veicot kopšanas cirtes egļu audzēs, tiks saglabāti bērzi un melnalkšņi, lai mežaudze būtu noturīgāka pret ārējiem vides apstākļiem (vējgāzes, snieglauzes). 

Mežsaimniecības teritorija. Darbu mērķis šajā teritorijā ir priedes, egles un bērza kā meža galveno koku sugu kopšana, atjaunošana, kā arī ilgtspējīgas meža ainavas veidošana. Šajās teritorijās mežsaimnieciskie darbi plānoti mazākā intensitātē, atjaunošanas cirtēs saglabājot esošās dabas vērtības un papildus ekoloģiskos kokus.

Savukārt ekoloģiskie koki (augtspējīgi iepriekšējās paaudzes koki vai koki, kuru caurmērs lielāks par valdošās koku sugas koku vidējo caurmēru nogabalā), tiks koncentrēti vienā vai vairākās grupās. Papildus ekoloģisko koku grupām tiks saglabāti arī atsevišķi lielāko dimensiju valdaudzes vai iepriekšējās paaudzes ekoloģiskie koki.

Tāpat papildus ekoloģiskajiem kokiem tiks saglabāta arī veselīgo priežu un egļu paauga, kadiķi, kā arī vecākās un īpaši vērtīgākās priedes un dobumainie koki.

Lai mežaudze būtu noturīgāka pret ārējiem vides apstākļiem, piemēram, vējgāzes, snieglauzes, kukaiņu bojājumi (astoņzobu mizgrauzis), mežsaimniecības teritorijās, veicot egļu kopšanas cirtes, tiks saglabāti bērzi un melnalkšņi.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Bērziņa
SIA “Rīgas Meži”