Bibliotēkas
1

Ulbrokas bibliotēka Latvijas svētku mēnesī fotoizstādes veidā ir aktualizēja stāstu par cilvēkiem ar retām slimībām. Izstāde aicināja iepazīt cilvēkus ar retām slimībām, atgādinot, ka vienlīdzīga un pieejama veselības aprūpe visiem ir svarīgākais solis ceļā uz cilvēcību. Par ekspozīcijas radošo ieceri Sanita Siņica, īpašā bērna Kriša mamma, saka:

Mēs esam sabiedrības daļa, kuru neizvēlas publicēt uz žurnālu vākiem, kura nereti ir neērta, nepieņemta un nesaprasta. Tikai runājot, stāstot un rādot mēs to varam mainīt!”.

Astoņu fotogrāfiju tekstu autore ir Latvijas Reto slimību alianses valdes locekle Ieva Plūme. Fotogrāfiju autore Natālija Petruhina. Latvijas Reto slimību alianse ir nevalstiska organizācija, kas pārstāv cilvēkus ar retām slimībām, regulāri rīkojot dažādus pasākumus sabiedrības izglītošanai par šo cilvēku ikdienu. Šoreiz īstenotā ideja turpina īpašu fotodarbu izstādīšanu Latvijas bibliotēkās. Ulbrokas bibliotēka ir pirmais izstādes pieturas punkts un vēstījums par šo tēmu. Šogad novembrī fotoizstāde “Dzīvība ir vērtība” bija apskatāma Ulbrokas bibliotēkā.

Izstādes atklāšanas dienā, 3. novembrī, notika diskusija, kuras laikā Latvijas Reto slimību alianses valdes priekšsēdētājs Juris Beikmanis un Ropažu novada domes un pašvaldības darbinieki, tostarp, Haralds Burkovskis, Alvis Zīriņš, Daiga Brigmane, Ainārs Vaičulēns, Inese Skrastiņa pārrunāja jautājumus par sabiedrības un sociāli atbildīgas rīcības iespējām, veidojot atbilstošu vides pieejamību reto slimību pacientiem gan ārtelpās, gan iekštelpās - spēļu laukumi, gājēju celiņi, lifti, ēdiena uzsildīšanas iespējas, pārtinamie galdi. Cieņpilni, cilvēcīgi un ar sapratni par pieņemošu, domājošu un veselīgu attieksmi ik dienas, uzsverot un saklausot, ka vienlīdzīga un pieejama veselības aprūpe – diagnostika jeb slimības noteikšana un konstatēšana, ir ļoti būtiski ikvienam sabiedrības pārstāvim.

Izprotot publisko bibliotēku iekļaujošās izglītības iespēju un savstarpējo izpratni, novērtēju sadarbību ar Sanitu Siņicu, Latvijas Reto slimību alianses pārstāvi un projekta “Veselība – mūsu cilvēktiesības” eksperti. Savstarpēji vienojāmies, ka aizņemtajā, steidzīgajā, nogurušajā, bet empātiskajā lasītājā vai sabiedrībā kopumā ir jārada līdzatbildība. Ne tikai novembrī!