Bibliotēkas
1

“Ir lieliski dzīvot mirklī, kad pasaulē viss mainās, un sajust progresa straumes pirkstu galos, kas guļ uz klaviatūras” /Dž.Asanžs/

Digitālā pasaule turpina attīstīties, un mēs visi tehnoloģijas lietojam arvien vairāk savā ikdienā. Šodienas skolēnu paaudze ir izaugusi ar tehnoloģijām no agras bērnības. Viņi ir savādāki, uzmanības noturība ir kritusies, un šī virtuālā vide aizrauj visus. Katram ir savas mīļākās nodarbes pie datora: skatīties filmu, klausīties mūziku, pasūtīt preces, zīmēt datorā, čatot ar draugiem, spēlēt datorspēles utt. Tomēr ir svarīgi pievērst uzmanību e-drošībai.

            Šodien Vangažu pilsētas bibliotēkā viesojās dorssinternets.lv pārstāve Anita Priede, lai runātu ar bērniem un jauniešiem par drošību internetā: precizēja, ko bērniem patīk darīt pie datora, sarunājās par visbiežāk izmantotajām lietotnēm, par drošību datorā, pikšķerēšanu un krāpniecību un kā rīkoties problēmsituācijās.

Nodarbība bērniem bija izzinoša, interesanta un interaktīva. Katrs klausītājs varēja pilnveidot savas zināšanas par medijpratību, kā piemēram, uzzinājām par tīmekļvietni www.TinEye.com, kas ļauj kārtīgi pārliecināties par foto izcelsmi un atpazīt kvalitatīvu saturu, un spēt novērtēt vizuālo materiālu pirmavotus.  Uzzinājām jaunu digitālo jēdzienu - divpakāpju verifikācija (Pierakstīšanās brīdī divpakāpju verifikācija palīdz nodrošināt jūsu personas informācijas konfidencialitāti un drošību kā arī divpakāpju verifikācija ir pārbaudīts veids, kā novērst izplatītākos kiberuzbrukumus) un pikšķerēšana (krāpnieciskā veidā izvilina sensitīvos datus).

Mūs pārsteidza arī daži fakti:

  • 4,5 miljardi cilvēku ik dienu izmanto internetu;
  • Katru minūti Instagram tiek augšupielādēti 65000 fotogrāfiju
  • TikTok lietotāji ik dienu noskatās vairāk kā miljards video

Ļoti interesanta jauniešiem bija refleksija par redzēto un dzirdēto informāciju, kopīgi uzspēlējot Bingo ar izvēlētajiem atslēgu vārdiem. Arī mazajiem skatītājiem bija interesanti skatīties dažādas situācijas animācijas filmā (“Nepļāpā lieku!” un “Netici svešiniekam!”) un pēc tam apspriest tās. Katram bija iespēja uzzināt un saklausīt ko jaunu, pārdomāt un izdarīt secinājumus, jo “tu esi tas, ko tu dari! Arī internetā!”

Būsim gudri un lietosim tehnoloģijas droši!

Vangažu pilsētas bibliotēka

vangazi.biblioteka [at] ropazi.lv