Izglītība
1

Jau otro gadu skolēnu rudens brīvlaikā Ropažu novada KIPM (kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā) jomas skolotāji tiek aicināti uz meistarklasi Garkalnes skolā. Iepriekšējā gadā tā bija animatores Daces Liepas nodarbība “Animācijas integrēšana kultūras un mākslas priekšmetos”, bet šogad skolotājiem bija iespēja piedalīties Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas doktorantes, komponistes un mūzikas pedagoģes Laumas Kazakas vadītajā praktiskās muzicēšanas meistarklasē ar Solfeg.io lietotni. Lauma pati ir šīs lietotnes līdzveidotāja, un tā ir Latvijā radīta mūzikas mācību lietotne, ko var izmantot mūzikas un vispārizglītojošā skolā, lai apgūtu jaunas dziesmas, mūzikas instrumentu pamatus un izveidotu klases ansambli. Mūzikas mācību lietotne ir izstrādāta sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju un mūzikas skolu “Muzikālā darbnīca” un ieguvusi vairākas starptautiskas balvas kā labākā mācību lietotne mūzikas izglītībā.

Meistarklases sākumā L. Kazaka atklāja, ka izveidot lietotni pamudināja straujā tehnoloģiju attīstība, skolēnu lielā ieinteresētība šajā procesā un digitālās paaudzes tehnoloģiski vizuālā uztvere. Lietotne piedāvā iespēju muzicēt kopā, piedevām tajā ir tehnoloģiju piedāvātās funkcijas – iespēja personalizēt un pielāgoties. Mācību lietotne pieejama datorā vai telefonā un paredzēta visiem vecumiem, ir metodiski pamatota, vienkārši lietojama un veidota, lai pilnveidotu personību un palīdzētu skolotājam.

Mūsu uzdevums bija ne tikai iepazīties ar lietotnes piedāvātajām iespējām, bet arī praktiski izmēģināt tās darbību. Laumas vadībā tika izveidots meistarklases dalībnieku ansamblis, ļaujot katram izvēlēties kādu instrumentu. Pat tie kolēģi, kas teica, ka nekad dzīvē nav spēlējuši nevienu mūzikas instrumentu, izvēlējās kādu no piedāvātajiem un bija gatavi turpmākajiem uzdevumiem. Tādējādi mūsu ansambļa muzikālajā pavadījumā skanēja klavieres, ģitāra, ukuleles, bungas un dažādas perkusijas. Nākamā izvēle – dziesma. Lietotne piedāvā plašu populāru dziesmu klāstu gan latviešu, gan angļu valodā. Mēs kā pirmo izvēlējāmies latviešu tautasdziesmu “Bēdu, manu lielu bēdu”. Dziesmas apguves process izvērtās ļoti aizraujošs, jo lietotne piedāvā daudzveidīgas iespējas (gan tempa, gan tonalitātes maiņu, dažādu instrumentu skanējuma variācijas u.c.) un padara mācību procesu par neaizmirstamu piedzīvojumu. Mums izveidojās lielisks ansamblis, un mēs paspējām apgūt vēl 2 dziesmas.

Noslēguma sarunā meistarklases dalībnieki atzina, ka nodarbība bija ļoti vērtīga, un tajā gūtās zināšanas būs izmantojamas ne tikai mūzikas stundās, bet arī teātra mākslas nodarbībās, klases stundās, gatavojoties priekšnesumiem, organizējot dinamiskās pauzes un muzicējot kopā ar draugiem. Paldies Laumai Kazakai par dalīšanos pieredzē, radošas atmosfēras radīšanu un iedvesmojošu nodarbību!

Paldies Ropažu novada Izglītības, jaunatnes lietu, kultūras un sporta departamentam,  īpaši Artai Lēnertei, par atbalstu meistarklases - kursu organizēšanā! Un paldies Garkalnes MVP direktoram L. Bruģim par iespēju realizēt šo pasākumu skolā!