Izglītība
1

Skolēnu pavasara brīvlaikā, 14. martā, Ropažu novada skolotāji tika aicināti uz novada KIPM jomas organizēto starpjomu (kultūras un pašizpausmes mākslā, sociālās un pilsoniskās, dizaina un tehnoloģiju, iekļaujošās izglītības) tikšanos. Šoreiz tikšanās, kā ierasts, nenorisinājās kādā no skolām, bet gan Dziesmusvētku telpā Mežaparkā. Šeit ir radīta unikāla ekspozīcija, kas ne tikai iepazīstina ar Dziesmu un deju svētku 150 gadu vēsturi, bet, kā raksta ekspozīcijas veidotāji, “stāsta par latviešu nāciju un Latvijas valsti, tās vērtībām, kultūras zīmēm un cilvēkiem”.

Ekspozīcijas sākumā mūs laipni sagaidīja Ilze Rusova. Viņa uzsvēra šīs ekspozīcijas neatkārtojamību un digitālos risinājumus, pārliecinoši savija Dziesmu svētku vēsturi ar Latvijas vēsturi un tradīcijām. Šī ir viena no jaunākajām un modernākajām izziņas telpām Latvijā. Un te ir iespēja iegrimt laika upē, apbrīnot Līgo karoga smalkos izšuvumus, baudīt latviešu kora mūziku klausīšanās krēslos un piedzīvot fascinējošu cilvēka un dabas ritmu mijiedarbību multimediālajā instalācijā Lielākais koris pasaulē, kas vainagojas ar Mārtiņa Brauna un Raiņa “Saule, Pērkons, Daugava” skanējumu.

Bet svarīgākais, kā uzsvēra ekskursijas vadītāja, būt saskaņā ar sevi, apjaust sevi kā tautas, nācijas daļu un smelties spēku turpmākajām ikdienas gaitām.

Skolotāji ar prieku piedalījās piedāvātajās aktivitātēs,  radošās sarunās un iejutās arī skolēnu lomā – cītīgi meklēja informāciju un pildīja darba lapas. Laika upes bagātīgais informatīvais klāsts uzjundīja atmiņas, ļāva izdzīvot sen aizmirstas emocijas un atklāja daudz jaunu faktu. Ekspozīcijas iekārtojums un daudzveidīgais materiālu noformējums radīja interesi visu jomu skolotājiem, jo ikviens varēja atrast kādu detaļu, faktu vai skaņu materiālu, kas raksturīgs un noderīgs tieši viņa jomai un darbībai.

Pirmā stāva ekspozīcijā laiks paskrēja ļoti ātri, tālāk devāmies uz 2. stāvu – kopienas telpu, kas atvēlēta dažādām aktivitātēm. Te varēja apskatīt unikālās meistara Dāvida Kļaviņa būvētās klavieres Una Corda Piano, izpētīt bagātīgu literatūras klāstu par Dziesmu svētkiem, atrast nošu krājumus un aplūkot Viļa Daudziņa izstādi “Pirmie latviešu dziedāšanas svētki bildēs”, kā arī izspēlēt daudzveidīgas izzinošas galda spēles.

Skolotāji sākumā dalījās atklājumos par ekspozīcijā atrasto un izzināto, jo katram bija jāveido savs laika upes stāsts. Tie bija fantastiski kolēģu vēstījumi, kur pašu pieredzētais un piedzīvotais sasaucās ar laikmeta liecībām. Lai arī mūsu specialitātes ir ļoti dažādas, bet vērtības, pieredze, atmiņas un latviskais kods, kas katram sirdī, ir vienojošais elements.

 Mēs neapšaubāmi pārliecinājāmies, ka Dziesmu svētku vēsture ir Latvijas vēsture, un šis ir veids, kā skolēniem nepārprotamā veidā stāstīt par kultūrvēsturi, mācīt apzināties savu piederību un apziņu, ka mums ir unikāls senču mantojums, ka mēs esam tauta, kura ar dziesmas palīdzību ir mainījusi vēstures gaitu un mums ir, ar ko lepoties.

Paldies Ropažu novada pašvaldības Izglītības, jaunatnes lietu, kultūras un sporta departamentam  un Artai Lēnertei par atbalstu pasākuma organizēšanā un iespēju apmeklēt Dziesmusvētku telpu!