Izglītība Projekti
1

No šī gada 25. aprīļa līdz 29. aprīlim Itālijā, Vasto, pirmsskolas izglītības iestādē – “L'ALBERO AZZURRO Scuola dell'infanzia paritaria” notika trešā starptautiskā tikšanās-mācību un labās prakses apmaiņas aktivitāte Erasmus+ projekta 2019-1-LV01-KA229-060353 “Encouraging The Use Of The Storytelling Technique Throughout The Curriculum” ietvaros. Projekta pamatdoma un mērķis ir sadarbība inovācijas veicināšanai un labās prakses apmaiņa, mācību procesā veicinot pasaku un stāstu integrēšanu, kā arī intereses par literatūru un grāmatu lasīšanu veicināšanu – radoši, vizuāli un bērniem, jauniešiem saistoši reprezentēšanā. Šī projekta ietvarā uzsvars ir uz metodēm, kā veicināt interesi par literatūru - stāstiem, pasakām, kā arī, protams, grāmatu lasīšanu un sev tīkamas lasāmvielas ieteikšanu saviem domubiedriem, skolas un klases biedriem, tādējādi, veicinot un aktualizējot grāmatu lasīšanu, kā arī refleksiju par lasāmvielas saturu.

Projekta ietvaros tika veicinātas arī sociālās un komunikācijas prasmes, gan, lai rastu idejas un ierosas, ko saistībā ar projekta ideoloģiju integrēt dažādos mācību priekšmetos, gan pilnveidotu angļu valodas prasmes komunikācijā. Dalībvalstu pedagogi savā starpā aktīvi diskutēja un dalījās pieredzes stāstos par ikdienas mācību procesu un to, kā jau no agras bērnības ieinteresēt bērnus interesei literatūrā – grāmatu lasīšanā, stāstu stāstīšanā, par to, kā stāsti tiek integrēti visā mācību procesā – arī mūzikas, mākslas nodarbībās un pat mācību procesā, kas īstenots ārpus klases – dabā.

Darba metodoloģija šī projekta ietvaros ir balstīta uz starptautiskās pieredzes un labās prakses apmaiņu darbā ar pirmsskolas, sākumskolas, pamatskolas un vispārējās vidējās izglītības posma izglītojamajiem. Šajā tikšanās reizē uzņemošās valsts pedagogi iepazīstināja ar pirmsskolas izglītības sistēmu un tās norisi ikdienā.

Uz šo tikšanos devās Upesleju sākumskolas komanda – šī projekta iniciatore un koordinatore Latvijā Svetlana Stepane, iestādes direktore Irēna Frankoviča un psiholoģe Zane Gulbe, lai tiktos klātienē ar projekta partneriem no Spānijas, Rumānijas, Itālijas, Turcijas.

Sadarbības plānotais mērķis ir dalīties pieredzē un gūt jaunas idejas profesionālās darbības kvalitātes paaugstināšanai, īpaši, akcentējot labās prakses piemēru apmaiņu, un protams, iespēju gūt idejas un radošas ierosas pasaku un stāstu integrēšanai mācību procesā.

Katras dalībvalsts pedagogi bija atvērti diskusijām un sarunām par savu valsti un izglītības sistēmu, kā arī iestādi, kura tiek pārstāvēta. Uzņemošās valsts vadība un pedagogi bija sagatavojuši aktivitātes atbilstoši projekta mērķim. Tika organizēta katras dalībvalsts prezentācija par paveikto darbu projekta ietvaros savā valstī demonstrācija, kurā pedagogiem bija iespēja dalīties ar labās prakses piemēriem, iedvesmoties jaunām idejām un ierosām darbā ar bērniem un jauniešiem.

Dalībvalstu pedagogi tika iesaistīti aktivitātē ārpus klases – dabā, Adrijas jūras krastā kopā ar pedagogu no Itālijas, kuras specializācija ir tieši ārpus klases, ierastās mācību vides – mācību procesa organizēšana un sekmēšana. Šīs aktivitātes laikā pedagogiem tika dots uzdevums no dabā atrastajiem materiāliem izveidot stāstu, nofilmēt tā atainošanu, lai pēc tam būtu iespēja dalīties ar citiem pozitīvajās emocijās un idejās.

Aizraujoša bija mūzikas nodarbība, kuras laikā pedagogi tika aicināti gan dziedāt, gan dejot – paralēli apgūstot jaunu metodoloģiju – stāstu integrēšanu mūzikas nodarbībā – gan ritmā, vokālā, gan dejas solī.

Saskaņā ar projekta ideoloģiju, tika organizēta darbnīca, kurā tika gatavots stāsts un tēli no papīra. Tika apmeklētas vairākas bibliotēkas, kurās gūtas ierosas ērta lasāmstūrīša/vietas, kā arī citu saistošu aktivitāšu bērniem/jauniešiem izkārtojuma organizācijai.

Projekta noslēgumā, koncertā uzstājās bērni no visām “L'ALBERO AZZURRO Scuola dell'infanzia paritaria” pirmsskolas vecuma grupām, kā arī noritēja oficiālā sertifikātu pasniegšanas ceremonija.

Neizpalika arī kultūras iepazīšana – vecpilsēta, kas apvīta stāstiem un leģendām, senas pils kalnu ielokā apmeklējums – stāsti, leģendas un teiksmas. Šo starptautisko projektu pienesums viennozīmīgi ir angļu valodas prasmju attīstīšana un uzlabošana, jo darba un komunikācijas valoda ir angļu.

Nākamā starptautiskā tikšanās plānota Rumānijā, Jasi. Upesleju komanda ir apņēmības un iedvesmas piepildīta, lai īstenotu ar projektu saistošās aktivitātes savā iestādē, darbā ar bērniem, veidotu jaunas aktivitātes, kas atbilstošas tālākajiem uzdevumiem, kā arī sniegtu jaunas zināšanas un metodes savas iestādes pedagogiem, motivācijas darbam veicināšanai.