Ziedojumu vākšana Ukrainas iedzīvotājiem

Rakstā apkopoti biežāk uzdotie jautājumi par personu no Ukrainas ieceļošanu Latvijā, kurus sagatavojusi Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde

1.  Cik ilgi Ukrainas pilsonis Latvijā var uzturēties bez vīzas?
Ja personas rīcībā ir biometriskā pase, Latvijā iespējams uzturēties 90 dienas pusgada laikā. Ja personas rīcībā nav biometriskā pase, Latvijā iespējams uzturēties uz vīzas derīguma laiku.

2. Kas ir ilgtermiņa vīza sakarā ar nodarbinātību un, ko tā sevī iekļauj?
Šajā vīzā paredzēta norāde, ka persona var strādāt Latvijā pie jebkura darba devēja bez ierobežojumiem.

3. Kur var pieteikties, lai noformētu vīzu?
Vīzas noformēšanai varēs pieteikties Pilsonības un migrācijas pārvaldes Rīgas 1. nodaļā, kā arī visās pārējās nodaļās ārpus Rīgas. Pieteikuma dokumentus varēs sūtīt arī pa pastu. Plašāk šeit.

4. Uz cik ilgu termiņu vīza tiks izsniegta? Vai paredzēts, ka to varēs atjaunot pēc vīzas termiņa beigām?
Paredzēts, ka ilgtermiņa vīza tiks izsniegta uz vienu gadu. Vīzas atjaunošanas iespēja atkarīga no tālākās situācijas attīstības Ukrainā.

5. Kāds būs vīzas noformēšanas termiņš un cena?
Vīzas noformēšanas termiņš būs līdz 5 darba dienām.

6. Kādi dokumenti būs jāiesniedz, lai varētu noformēt vīzu?
Skatīt šeit

7. Vai Ukrainas pilsoņa bērnam arī būs nepieciešama vīza, lai ilgstoši uzturētos Latvijā?
Jā, būs nepieciešama.

8. Vai izceļojot no Latvijas vīza tiks anulēta?
Nē, netiks.

9. Kādiem dokumentiem jābūt Ukrainas pilsoņiem, lai ieceļotu Latvijā?

Notiks robežpārbaudes personām, kuras ieceļo ar biometriskajām pasēm, un vīzu izsniegšana personām, kurām ir citi ceļošanas dokumenti, bet nav vīzas ieceļošanai Eiropas Savienībā. Ja personai nav ceļošanas dokumenti, sadarbībā ar Ukrainas kompetentajām iestādēm tiks veikta personas identitātes noteikšana. Aicinām, dodoties ceļā uz Latviju, nodrošināt jebkādus dokumentus, kas palīdzēs cilvēku identificēt.

10. Kas jāzina, ierodoties Latvijā caur robežšķērsošanas punktiem (ārējā robeža, lidosta)?

Notiks robežpārbaudes personām, kuras ieceļo ar biometriskajām pasēm, un vīzu izsniegšana personām, kurām ir citi ceļošanas dokumenti, bet nav vīzas ieceļošanai Eiropas Savienībā. Ja personai nav ceļošanas dokumenti, sadarbībā ar Ukrainas kompetentajām iestādēm tiks veikta personas identitātes noteikšana. Tiem Ukrainas pilsoņi, kuriem nav mītnes vietas Latvijā, lūdzam informēt Valsts robežsardzes amatpersonu par palīdzības nepieciešamību.

11. Kas jāzina, ierodoties Latvijā, šķērsojot Latvijas-Igaunijas vai Latvijas-Lietuvas robežas?

Tie Ukrainas pilsoņi, kuriem nav mītnes vietas Latvijā, sazinās ar Valsts robežsardzi, zvanot uz diennakts tālruni: +371 67913569+371 67913568.

12. Uz kurieni zvanīt, ja Ukrainas pilsoņi vai cilvēki, kuri vēlas viņiem palīdzēt, nezina, kur vērsties?

Šādā gadījumā lūdzam vērsties pie Sabiedrības integrācijas fonda: +371 27 380 380. Aicinām zvanīt uz 112 tikai ārkārtas situācijās.

13. Kur cilvēki no robežšķērsošanas vietām dosies tālāk?

Cilvēki, kuriem nav nepieciešama palīdzība ar izmitināšanu, var doties uz izvēlēto dzīvesvietu. Savukārt tiem, kam nepieciešams mājoklis, lūdzam vērsties pie tuvumā esošas Valsts robežsardzes amatpersonas vai arī zvanīt uz +371 67913568 vai +371 67913569. Sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu viņiem tiks nodrošināts mājoklis kādā no Latvijas pašvaldībām.

14. Vai Ukrainas pilsoņi varēs ieceļot, ja tiem nebūs Covid-19 sertifikāta? Ja Ukrainas pilsoņi iestrēguši Krievijā – vai atļaus ieceļot Latvijā, ja nav vakcinācijas sertifikāta, nav PCR tests un uz rokām ir tikai pase?

Medicīnisko dokumentu neesamība (sadarbspējīgs sertifikāts, Covid tests) nebūs šķērslis Ukrainas pilsoņu ieceļošanai Latvijā. Ja cilvēkiem būs nepieciešama vakcinācija pret Covid-19, tas tiks nodrošināts.

15. Kur man vērsties, ja gribu sniegt palīdzību Ukrainai vai Ukrainas pilsoņiem, kas ierodas Latvijā?

Ir vairāki veidi, kā iesaistīties palīdzības sniegšanā.

  • Iekšlietu ministrijas e-pasts NVO, uzņēmējiem un cilvēkiem, kas vēlas palīdzēt – krize.ukraina@iem.gov.lv.
  • Uzņēmumi, kas gatavi ziedot preces vai bez atlīdzības uzņemt bēgļus: ej.uz/Ukrainai (informāciju apkopo Ekonomikas ministrija);
  • Uzņēmumi, kas gatavi nodarbināt bēgļus: ej.uz/vakancescilvekiemnoukrainas (informāciju apkopo Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra);
  • Iedzīvotāji, kas gatavi bez atlīdzības uzņemt bēgļus: ej.uz/atbalstscilvekiemnoukrainas (informāciju apkopo biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem”).
  • Ir iespējams veikt ziedojumu Ukrainas cilvēkiem portālā ziedot.lv. Sadarbībā ar Aizsardzības ministriju uz Ukrainu tiek sūtīta degviela un pirmās palīdzības preces. Ziedot iespējams arī zvanot uz labdarības tālruni 90006086.
  • Koordinēt palīdzības sniegšanu var caur Facebook grupu “Gribu palīdzēt bēgļiem” – tur var atrast informāciju par nepieciešamību pēc transporta no robežas, mājokli un cita veida atbalstu.

16. Kas sniegs atbalstu Ukrainas uzņēmumiem, kuri grib pārcelt savu darbību uz Latviju?

Latvijas investīciju un attīstītības aģentūra ir gatava sniegt visu nepieciešamo atbalstu uzņēmumiem un speciālistiem, kuri vēlas pārcelt savu darbību uz Latviju. Vienotais kontaktpunkta tālrunis: +37168803505.

17. Vai Latvijas pilsoņi var uzņemt pie sevis radus/draugus no Ukrainas, ja tie ieradīsies Latvijā?

Jā, Latvijas pilsoņi var uzņemt pie sevis radus/draugus no Ukrainas, ja tie ieradīsies Latvijā.

18. Vai Ukrainas pilsoņi var ņemt līdzi savus mājdzīvniekus uz Latviju?

Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka attiecībā uz mājas (istabas) dzīvniekiem, kas kopā ar saviem īpašniekiem ieceļo Latvijā no Ukrainas, šobrīd tiek piemērotas atvieglotas ieceļošanas prasības. Ņemot vērā situāciju, dzīvnieki no Ukrainas tiks ielaisti Latvijas teritorijā. Dzīvnieka īpašniekam visas formalitātes, tostarp dzīvnieka apzīmēšanu ar mikroshēmu, vakcinēšanu un trakumsērgas antivielu noteikšanas testu būs iespējams veikt pēc ieceļošanas Latvijā. Vairāk informācijas: www.pvd.gov.lv.

19. Ja es redzu sociālajos tīklos dezinformāciju par situāciju uz robežas, kur man ziņot?

Ja pamanāt dezinformāciju vai saņemat aizdomīgas ziņas, lūdzam sūtīt uz e-pastu: linda.curika@iem.gov.lv.

20. Ja Ukrainas pilsonim uzturēšanās laiks Latvijā ir pārsniegts vai tuvojas termiņa beigām, vai uzturoties Latvijā tiks piemērots administratīvais sods?

Administratīvie sodi netiks piemēroti, bet Ukrainas pilsoņiem, kuru uzturēšanās termiņš tiek pārsniegts, ir jādodas uz PMLP vīzas saņemšanai, lai nodrošinātu likumisku uzturēšanos Latvijā.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde