Bibliotēkas
1

Starptautiskā projekta “Stories of the sky” partneri (Latvija & Rumānija) strādā starptautiskās grupās un izveido Komiksu stāstu e-grāmatu (lasi šeit). Realizējam bērnu ideju – katrs dalībnieks veido stāstu vienai nedēļas dienai. Bērni strādāja 3 grupās: Saule, Neptūns, Jupiters. Grāmatā ir 58 lappuses, 3 stāsti, zīmējumi, interesanti fakti par planētām un bērnu secinājumi.

Lielākā daļa bērnu pirmo reizi domāja šajā žanrā savu stāstu. Tas nebija tik viegli pašam kaut ko tādu izveidot (caurvijas svešvaloda, radošā un digitālā kompetence). Komandas biedri satikās tiešsaistē, kur komunicēja un radoši veidoja savu darbu kopīgotā saitē.

Šis žanrs radās Amerikā 19. gadsimta beigās. "Comic" ir saīsinājums no angļu valodas "comic" (smieklīgi) un "strip" (sloksne, attēls). Zīmētie stāsti ir interesanta literatūras un grafikas sintēze.

Komikss ir ne tikai bildes, bet arī lakonisks teksts. Tiešā runa tiek attēlota kā "vārdu burbulis", kas izlido no varoņa mutes vai galvas. Viņu sauc arī par filakteri. Valoda ir ļoti emocionāla, plaši tiek lietoti izsaukumi, onomatopoēze, ironija, epiteti, hiperbola, metaforas, ielu slengs. Lai izteiktu emocionālo intensitāti, mākslinieks bieži spēlējas ar formu, krāsu vai fonta lielumu.

Komiksi tiek izdalīti atkarībā no lasītāju loka:

  • zēniem (fantāzija, piedzīvojumi, cīņas);
  • meitenēm (skolas stāsti, pirmā mīlestība);
  • jaunība (pieaugšanas tēmas, mīlestība);
  • sieviete (pretējo dzimumu attiecības);
  • pieaugušie (politika, ekonomika, vēsture, kultūra).

Mūsdienās populāri ir Āzijas komiksi – mangas. (Šādi komiksi visbiežāk ir melnbalti un lasāmi no labās puses uz kreiso). Nereti notikumu centrā ir skolēni, kuriem nākas pārdzīvot dzīves grūtības un risināt savas psiholoģiskās problēmas. Arī Latvijā šī žanra grāmatas bērniem patīk un labprāt lasa.

Paldies bērniem par uzdrīkstēšanos un nebaidīties pamēģināt ko jaunu, neierastu, jo skolas dzīvē šādus uzdevumus reti kad raksta un digitāli veido. Panākumu atslēga ir darīt parastas lietas neparasti labi. /Dž.Rokfellers/

Sirsnīgs paldies mūsu komandai: Enijai, Paulai, Evai, Kirai, Katrīnai, Tīnai, Olīvijai, Lukasam, Aleksandram, Taisijai! Visiem prieks un gandarījums par paveikto.

1
1
1

Vangažu pilsētas bibliotēka

vangazi.biblioteka [at] ropazi.lv